WCAG 2.1
Czy wiesz jakie problemy na Twojej stronie internetowej napotykają osoby z niepełnosprawnościami?
Nieodpowiednia kolorystyka, brak możliwości zwiększenia czcionki, brak obsługi strony z poziomu klawiatury, brak opisów do zdjęć... - to tylko wierzchołek góry lodowej problemów jakie napotykają osoby z niepełnosprawnościami na stronach internetowych. Mało kto pamięta o tym, by dostować swój serwis dla wszystkich a przecież bardzo wiele osób nie jest w stanie obsługiwać komputer jak inni i potrzebują odpowiednich narzędzi i funkcjonalności, które im to ułatwią.
Wytyczne standardu WCAG 2.0 zostały określone przez Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych.
Nowa Ustawa, podnosząca wymagania w zakresie dostępności cyfrowej jest z dnia 4 kwietnia 2019 r. i rozszeża wymagania na aplikacje mobilne.
Tworzymy serwisy bez barier
Tworząc serwisy dla administracji zawsze zwracamy szczególną uwagę by były one w pełni dostępne dla osób z niepełnosprawnościami zgodnie z wymaganiami WCAG 2.1 (Web Content Accessibility Guidelines). Nie boimy się poddania audytom dostępności ponieważ nasze strone zawsze przechodzą je pozytywnie. Potwierdzeniem tego jest chociażby certyfikat "Serwis Bez Barier", który otrzymują nasi Klienci za stronę dostosowaną w 100% (!) dla osób ze specjalnymi potrzebami.
Czym jest WCAG 2.1?
Jak najprościej wyjaśnić czym jest WCAG 2.1? W dużym skrócie są to narzędzia, funkcjonalności które powinny znajdować się stronie internetowej by ułatwić jej nawigacje osobom ze specjalnymi potrzebami - najczęściej są to osoby starsze i niepełnosprawne (nie tylko ruchowo, ale również intelektualna lub ...). W szczególności należy pamiętać o:
- Wszystkie elementy graficzne (zdjęcia, obrazki) powinny być uzupełnione o tytuł alternatywny (ALT), a wszystkie linki o informacje dokąd prowadzą (nie należy również opisywać ich w niezrozumiały sposób np. "kliknij tutaj").
- Wszystkie pliki dźwiękowe powinny być uzupełnione o transkrypcje tekstową (to samo tyczy się materiałów wideo). A ich odtwarzacze powinny być przystosowane do sterowania z poziomu klawiatury.
- Animacje Flash powoli przestają być wspierane przez przeglądarki internetowe i nie należy ich używać.
- Wszystkie aktywne elementy, które znajdują sie na stronie powinny zawierać tzw. fokus czyli wyraźne obramowanie aby osoba niedowidząca wiedziała, w którym miejscu aktualnie się znajduje. Nawigacja w ten sposób następuje klawiszem TAB.
- Wszystkie treści na stronie powinny być uporządkowane i mieć ustandaryzowaną hierarchie nagłówków, posiadać tytuł (h1), a kolejne części tekstu podzielone na logicznie ułożone nagłówki (h2-h6). Pozwoli to osobom z niepełnosprawnościami "przeskakiwać" między informacjami, których potrzebują (np. przejść od razu do ostatniego nagłówka w którym znajdują się dane kontaktowe bez potrzeby czytania całego tekstu od początku).
- Wszystkie pliki powinny posiadać unikalny tytuł, informacje o jego rozmiarze, formacie i dacie publikacji. Dodatkowo pliki typu Word lub PDF powinny być dostępne i posiadać strukturę zgodnie z hierarchią nagłówków. Jeśli są to skany, powinna być wtedy dostępna wersja alternatywna.
- Kolorystyka serwisu (grafiki, treść, kolor czcionek) powinna posiadać odpowiedni kontrast. Dla przykładu żółta czcionka na różowym tle nie będzie w żaden sposób czytelna dla nikogo.
- I wiele, wiele więcej...
Przyswojenie wyżej wymienionych zasad, powinno być podstawą do tworzenia serwisów internetowych zgodnie z zasadami dostępności.
Skorzystaj z naszego doświadczenia
Posiadamy bogate doświadczenie w tworzeniu przyjaznych stron www. Codziennie użytkuje je tysiące osób odwiedzających serwisy różnych urzędów. Pozwól by każdy miał równy dostęp do informacji na Twojej stronie i korzystał z nich na tych samych warunkach co inni.
Nie stawiaj murów - skontaktuj się z nami i postaw serwis przyjazny dla każdego.
A może chcesz dowiedzieć się więcej? Poznać nowości związane z WCAG 2.1? Zachęcamy do przeczytania naszego nowego artykułu.